Dwa Purimy

Опубликовано в Purim

IMG 9137

Purim jest świętem, w którym wyraźnie manifestuje się obraz naszego Zbawiciela. W rzeczywistości wydarzenia opisane w Księdze Ester (Estery) można rozpatrywać jako dwa Purimy. Pierwszy (wstępny) wydarzył się w miesiącu Siwan, kiedy wyszedł nowy dekret króla, dający ludowi Bożemu prawo do uzbrojenia się i przeciwstawienia tym, którzy chcieli ich zgładzić.

Na ten moment jeszcze nic się nie zmieniło zewnętrznie, ale na Bożym poziomie zwycięstwo już zostało osiągnięte. Boży naród radował się, weselił i triumfował, rozumiejąc, że Bóg już wszystkiego dokonał. Drugi, końcowy, Purim był w miesiącu adar, kiedy miało nastąpić ostateczne rozwiązanie „kwestii żydowskiej".

Podobnie, nasz ostateczny Purim jeszcze się nie wydarzył (przekleństwo Adama i Ewy nadal działa), ale Bóg zawarł z domem Izraela i z domem Judy Nowe Przymierze – wielkie i wieczne. I chociaż ostateczne objawienie chwały Nowego Przymierza nastąpi dopiero wtedy, gdy Mesjasz Jeszua powróci w chwale, to już teraz to przymierze objawia się na poziomie serc, w wewnętrznym człowieku, który jest połączony z Bożym poziomem.

Każdy, kto poddaje się nowemu nakazowi Króla Królów, należy do Bożego narodu, otrzymuje nieporównywalną z niczym duchową władzę, aby pokonać tych, którzy chcieli uderzyć w niego. Każdy nowotestamentowy wierzący, w Duchu już panuje nad tym światem.

Dlatego nie powinniśmy uważać się za stojących niżej Hamana, musimy myśleć, że jesteśmy ponad nim! Pan przecież zadał już wieczną klęskę szatanowi. I choć zewnętrznie szatan jest nadal księciem tego świata, możemy świętować nasz Purim przez całe nasze życie, triumfując i radując się, zdając sobie sprawę, że Bóg już wszystkiego dokonał. Wtedy ludzie wokół nas, staną się wierzącymi Nowego Przymierza, nie tylko ze strachu przed Bogiem, ale z powodu Jego wielkiej miłości.

© Boris Grisenko 

Для комментирования зарегистрируйтесь через соцсети:

You have no rights to post comments©kemokiev.org – сайт Киевской еврейской мессианской общины 2000-2019. Все материалы, размещенные на kemokiev.org, являются собственностью сайта.
При использовании материалов, упоминание КЕМО и активная ссылка на страницу публикации обязательны.
Мнение редакции может не совпадать с мнением авторов.