Purim – to Dzień Zwycięstwa!

Опубликовано в Purim

Purim to jedno z najweselszych świąt żydowskiego kalendarza. Jest to święto zwycięstwa wolności i dobra nad złem. Purim obchodzone jest na pamiątkę uratowania Żydów z planowanego całkowitego ich unicestwienia pod koniec niewoli babilońskiej (539-331 r. przed Chrystusem)

 Historia ta, opisana w Księdze Estery, miały miejsce w mieście Shusham (Suza), które później stało się miastem perskim, a następnie irańskim. Główni bohaterowie historii to królowa Estera, jej kuzyn Mordochaj, a także okrutny i pozbawiony wszelkich zasad moralnych Haman - najbardziej zaufany dostojnik perskiego króla Achaszwerosza.

Historia opowiada o tym, jak Haman rozgniewany tym, że Żyd Mordochaj  nie okazuje wobec niego należytego mu szacunku, postanawia się zemścić. Jednak dla podwyższenia samooceny postanawia zemścić się nie tylko na jednym Mordochaju – Haman zaplanował eksterminację od razu wszystkich Żydów.

Święto wzięło swoją nazwę od słowa "pur" (los), który rzucił przesądny Haman, aby poznać dzień, który będzie odpowiedni do eksterminacji Żydów. W swoich antysemickich  działaniach Haman zwraca się o pomoc do króla Achaszwerosza, obiecując mu wielkie bogactwo. W swoim "przekonującym" przemówieniu przed królem, Haman przywodzi argumenty, które dotychczas wchodzą w skład arsenału wszystkich antysemitów. Haman mówi: "Jest jeden lud rozproszony między innymi ludami i oddzielony od innych ludów we wszystkich prowincjach twojego królestwa, mający inne prawa niż wszystkie ludy; nie przestrzegają oni praw królewskich, toteż nie jest rzeczą korzystną dla króla tak ich pozostawić." (Księga Estery 3: 8). Król zgodził się na warunki swego dostojnika, przy czym obaj nie wiedzieli, że ukochana żona Achaszwerosza, królowa Estera jest Żydówką.

Chociaż decyzja króla zachowana była w ścisłej tajemnicy, Żydzi się o niej dowiedzieli. Mordechaj chce, żeby Estera poszła do króla i poprosiła go o ułaskawienie swojego narodu. Królowa Estera boi się, ponieważ pojawienie się przed królem bez zaproszenia mogłoby kosztować ją życie. Mordechaj podkreśla: "Nie wyobrażaj sobie, że ty jedna spośród wszystkich Żydów ocalejesz dlatego, że jesteś w pałacu królewskim. Bo jeśli ty w takim czasie będziesz milczeć, ratunek i ocalenie dla Żydów przyjdą skądinąd, lecz ty i dom twego ojca zginiecie. Kto zaś wie, czy godności królewskiej nie osiągnęłaś właśnie na taki czas, jak obecny?” ( Księga Estery 4: 13-14). Mordechaj wierzy, że wszystko, co dzieje się z narodem żydowskim, jest pod kontrolą Boga.

Aby utorować drogę dla cudu, naród Izraela miał trwać w wołaniu do Najwyższego – w poście, płaczu i modlitwach. Po trzydniowym poście, ryzykując swoje życie Estera poszła do króla i została przyjęta. Później powiedziała mężowi o spisku Hamana i prosiła króla, aby oszczędził jej naród. Żydzi zostali uratowani. Haman został ukarany zgodnie z zasadą: "oko za oko". Został powieszony na szubienicy, przygotowanej dla Mordechaja, a ten otrzymał pozycję, która wcześniej należała do Hamana. Haman stał się symbolem „nienawiści wobec Żydów”, pozostawiając z tyłu egipskiego faraona z czasów wyjścia z Egiptu i poprzedzając Hitlera i Stalina. Rosyjskojęzyczni Żydzi zawsze wspominają o tym, że Haman XX wieku – Józef Stalin, zmarł dokładnie w Purim, i przez to nie dokończył planu masowej zagłady żydowskich lekarzy, zaplanowanego na dzień następny. Dlatego nie należy się dziwić, że po ponad dwóch i pół tysiącu lat, nie zapomnieliśmy o tej, na pozór niewiele znaczącej historii. Co może wydawać się "zbiegiem okoliczności" jest oczywiście dowodem interwencji Wszechmogącego Boga.

Świętujemy Purim jako najweselsze święto, które umacnia w nas ufność, że Nasz Wielki Bóg jest z nami! W dniu Purimu, po raz kolejny przypominamy sobie, że Bóg jest zawsze wierny tym obietnicom, które dał wybranemu przez Siebie narodowi. Radość Purimu  stanowi swego rodzaju demonstrację życia narodu żydowskiego i demonstracja ta zachodzi na oczach spadkobierców Hamana, wszystkich tych, którzy chcieliby kontynuować jego czarną robotę. Siły wroga nigdy nie pokonają narodu wybranego przez Boga. I to dodaje nam odwagi i radości.

Purim – to Dzień Zwycięstwa! To triumf sprawiedliwości i miłości Bożej!

Bez wstawiennictwa Naszego Boga Wszechmogącego, dawno już bylibyśmy zmieceni z powierzchni ziemi. Ale my jesteśmy! Jesteśmy tutaj! Radujemy się i weselimy! Chwalimy Boga i jesteśmy dumni z naszych Mordochajów i Ester!

Pomimo faktu, że Księga Estery ma szczęśliwe zakończenie, przysłowie żydowskie nie bez powodu mówi: "Tak wielu Hamanów – i tylko jeden Purim".

Для комментирования зарегистрируйтесь через соцсети:

You have no rights to post comments©kemokiev.org – сайт Киевской еврейской мессианской общины 2000-2019. Все материалы, размещенные на kemokiev.org, являются собственностью сайта.
При использовании материалов, упоминание КЕМО и активная ссылка на страницу публикации обязательны.
Мнение редакции может не совпадать с мнением авторов.