Radość, którą przed nami ukrywano.

Опубликовано в Słowo Rabina

kuruyan

Intensywna i silna radość przed Panem została przykazana w Torze i w księgach Proroków. Wielokrotnie jest tam mowa o tym, że Boży lud nie powinien się krępować wyrażania radości, którą Bóg wlewa w ich serca. W języku hebrajskim, w którym została napisana Biblia – Tanach , istnieje 6 różnych słów, których głównym lub jednym z głównych znaczeń jest „krzyczeć z radości”. Są dwa słowa o znaczeniu „głośno się weselić, śmiać się , i rechotać”.

W zasadzie, prawie wszystkie te słowa w tradycyjnym przekładzie i tłumaczeniu były utajone, a odpowiednio przetłumaczone zostały tylko w sporadycznych przypadkach. Zasadniczo tam, gdzie w oryginale napisane jest „krzyczcie z radości!”, „radujcie się i skaczcie z radości”, w tradycyjnych tłumaczeniach mamy po prostu „radujcie się i weselcie”. W wielu miejscach nawet czasownik „krzyczeć z radości” został zamieniony na słowo „śpiewać”.

Sprawdzałem to w różnych słownikach i w całym szeregu miejsc Biblii nie ma takiego znaczenia tego hebrajskiego czasownika. Zamiast poprawnie przetłumaczyć te słowa – „krzyczcie z radości!”, „ Boży naród krzyczał z radości…”, „głośno się weselił” (czyli śmiał się i radośnie krzyczał) - przetłumaczono po prostu „Boży naród śpiewał”.

Nie mam nic przeciwko śpiewaniu! W naszej wspólnocie tak dużo się śpiewa, że kiedy kończą się pieśni, niektórzy ludzie myślą, że kończy się też szabatowe nabożeństwo, ponieważ w wielu kościołach cała posługa zajmuje tyle czasu, ile u nas uwielbienie. Ale w rzeczywistości śpiew - to tylko część wyrażenia Bożej radości.

Żyjemy w takich czasach, kiedy żydowski pierwowzór odnawia się na całym świecie, w wielu społecznościach i kościołach! Nie tylko w mesjańskich wspólnotach ale i w innych, pragnących czerpać z soków żydowskiej oliwki, do której jak się okazuje, są wszczepieni (czego często nawet nie podejrzewają). Chcą przywrócenia pełni biblijnego oryginału Tanach i Nowego Testamentu, z wszystkimi kolorami wielobarwnej Bożej tęczy! Tęczy mnogości kolorów i odcieni Bożej radości, tańca, entuzjazmu, triumfu, świąt, które zajmują tak ważne miejsce w Bożym Słowie i w życiu Bożego narodu.
(с) Boris Grisenko

Полную проповедь по этой теме смотрите здесь:

youtube.com/watch?v=4iGxouCydC8
facebook.com/kemokiev/videos/1482089008526283/

Для комментирования зарегистрируйтесь через соцсети:

You have no rights to post comments©kemokiev.org – сайт Киевской еврейской мессианской общины 2000-2019. Все материалы, размещенные на kemokiev.org, являются собственностью сайта.
При использовании материалов, упоминание КЕМО и активная ссылка на страницу публикации обязательны.
Мнение редакции может не совпадать с мнением авторов.