Skąd „Szabat” i dlaczego tak ważny jest „Szalom” ? Na co wskazują rdzenie tych słów?

Опубликовано в Słowo Rabina

shab shal

Słowo „szalom”, „szalem” oznaczają : spójny, kompletny, niepodzielny. Ten sam rdzeń ma słowo „Jeruszalaim”. Słowo „muszlam”, które posiada ten sam rdzeń, ma znaczenie – doskonały, idealny. Boża obietnica darowania nam szalomu oznacza, że On da nam kompletność, doskonałość.

Jeszua – Pan Szalomu. On jest doskonały i kompletny. Bez Niego nie ma szalomu. Możemy wchodzić w szalom i chodzić w szalomie, dzięki Bożej miłości. Ale chodzenie w szalomie trzeba praktykować i w jakiejkolwiek trudnej sytuacji, prosić Boga, aby podarował nam szalom – kompletny i doskonały stan, bez uszczerbków, bez braków (Liczb 6:24-26; 2Tes.3:16; J.14:27).

Słowo „szabat” pochodzi od słowa „liszbot” (zaprzestanie działania). Czym szabat powinien być dla nas ? Znaczenie szabatu jest bardzo głębokie (Kpl.23:3 ; Wyj. 20:10; Pwt.5:14; Łk.6:5).

W czasie szabatu powinniśmy się zatrzymać, odłożyć nasze wszelkie codzienne sprawy, i wydzielić czas na spotkanie z Bogiem i z rodziną.
W wielu żydowskich rodzinach w Izraelu, w sobotę wyłącza się TV i komputery, żeby w pełni poświęcić ten dzień na relacje z Bogiem i z najbliższymi.

Słowo „aszer”, które posiada wspólny rdzeń ze słowem „kidusz”, oznacza „posiadający, nie tyle wszystko, co potrzebne, ale – posiadający w obfitości ( w nadmiarze)”. Stąd pochodzi tradycja napełniać kielich na „kidusz” w taki sposób, żeby zawartość ( wino, sok z winogron) przelewała się na zewnątrz kielicha – jest to symbol obfitości, którą daje nam Bóg. I dzień szabatu – to wspaniały czas do tego, żeby wyrazić Bogu swoją wdzięczność za obfitość, i oddać Mu chwałę.

Rabin Jewgienij Afanasiew (Jerozolima)

Tags: polska kemo s?owo rabina

Для комментирования зарегистрируйтесь через соцсети:

You have no rights to post comments©kemokiev.org – сайт Киевской еврейской мессианской общины 2000-2019. Все материалы, размещенные на kemokiev.org, являются собственностью сайта.
При использовании материалов, упоминание КЕМО и активная ссылка на страницу публикации обязательны.
Мнение редакции может не совпадать с мнением авторов.