Sloboda a iné nebezpečenstvá pre mládež.

Опубликовано в Slovo rabína

isabell

Žijeme v takej dobe, kedy má mládež v rukách také tromfy, ktoré nemali mnohé predchádzajúce pokolenia. Je to osobitný, udivujúci čas, ktorý dáva mládeži osobitné výhody! Tu sú iba niektoré z nich:

  • Sociálna sloboda

Mládež nie je zviazaná takými tvrdými sociálnymi, kultúrnymi a kastovými obmedzeniami ako v minulosti. Pretože ešte na začiatku 20. storočia mladý človek, ktorý sa narodil v rodine chudobných kresťanov, sa prakticky nemohol prebojovať do inej sociálnej vrstvy.
Alebo ak sa on alebo ona dokonca aj narodili v meste, prebojovať sa medzi vyššie vrstvy bolo možné iba pre výnimočne talentovaných a priebojných. A keď ste sa narodili v židovskom mestečku, tak to už ste mali úplne super-problémy!

16 Vishniac boys GALLERY 2 0

Pretože po prvé, nemohli ste vycestovať za hranice usadlosti, po druhé, dostať sa na nejakú univerzitu bolo takmer úplne nereálne. Dokonca aj keď ste sa chceli dostať na nejaké dobré gymnázium, tak ste mali minimálne kvóty na postup. Hoci bolo vo vašom regióne 40 % židovského obyvateľstva, kvóta na postup do gymnázia bola iba 2%. A ešte vám, vašim rodičom a príbuzným nedovolili vlastniť zem, pretože zem mohol vlastniť ktokoľvek okrem Židov.

Ale teraz také niečo neexistuje. Teraz je sloboda, všetky cesty sú otvorené! A tínejdžer alebo mladý človek môže prakticky všetko, čo chce. Môže riskovať, môže hľadať adrenalín.
  • Oslobodenie osobnosti

Predtým bola mládež zviazaná skupinovými, triednymi a sociálnymi pravidlami. Dokonca aj keď ste patrili ku aristokracii, nemohli ste sa oddeliť od svojej skupiny. A dnes si každý môže vyberať všetko, čo chce; každý sa môže odtrhnúť od akejkoľvek spoločnosti, akejkoľvek skupiny alebo okolia. A celkovo, keď chcete, tak nahor, keď chcete, tak nabok, keď chcete tak nadol, keď chcete tak dozadu, kamkoľvek!

annie spratt 61562

  • Tretia výhoda – otvorili sa neuveriteľné možnosti pre rozvoj osobného potenciálu.

A pritom v akejkoľvek oblasti: vo sfére vzdelania, tvorivosti, v kariére. Keď je osobnosť oslobodená a existuje individuálna sloboda, vtedy vzniká toľko možností, aby človek svoj mocný potenciál osobných schopností, talentov a obdarovaní zapojil a aktivoval!

  • Po štvrté – informačná sloboda

Dnes máme priamy a ľahký prístup k nevídanej rozmanitosti informačných zdrojov.

  • Po piate (a toto je osobitný bod) – sociálne siete a boom zábavného priemyslu.

Vznikli nové formy, nové zdroje najrôznorodejších pôžitkov.

  • Rôznorodosť jedla

Neuveriteľná rôznorodosť jedla a voľný prístup k nemu. Kedysi mali k rôznorodosti jedla prístup iba bohatí ľudia a aristokracia. A dnes – to je úplne iný príbeh ...

  • Zmena tradičnej rodinnej štruktúry

Toto je ohromná možnosť pre mládež. Kedysi v tých najrôznejších spoločnostiach mal otec bezvýhradnú autoritu a moc nad manželkou-matkou a deťmi. Do istej miery aj matka mala moc nad deťmi a deti boli stále v takom napätí.

Mnohí si myslia, že v starodávnom svete bola sloboda! Ale viete, že v starovekom Ríme mohol otec slobodne potrestať svojho syna, ako sa mu zachcelo? Mohol ho napríklad predať do otroctva (nehovoriac o dcérach – to bolo samozrejmé), a za isté priestupky mohol syna dokonca zabiť. A to bolo v super-slobodnom Ríme! A prakticky všetky starobylé spoločnosti boli takéto.

a9

A v súčasnej rodine je taká ochrana práv detí, taká úcta k nim a dokonca také maznanie sa s nimi! Toto jednoducho preformátovalo mozgy mnohých ľudí! Sami dorastenci sa dnes vo všeobecnosti cítia byť senzačnými! Mnohí z nich cítia vo svojom vnútri: „Keby nám dali slobodu, peniaze a špeciálne prostriedky, všetko by sme obrátili naruby!“

  • Sloboda cestovania, emancipácia žien, oslobodenie, rovnaké práva a ešte mnoho ďalších vecí

Viete si predstaviť, aké sú to výzvy a možnosti, výhody a pokušenia pre mládež?!

9ba985fe 9174 432f 8efd 66572b6836ad

A nad všetkým tým kraľuje KULT MLADOSTI. Mnohomiliardový priemysel Hollywoodu a spol. pracuje na tomto kulte mladosti. Ak sa predtým považovalo za veľmi prestížne vyzerať staršie než na svoj vek, keď sa úcta k starším kultivovala celou spoločnosťou, tak teraz je to všetko práve naopak.

Kvôli tomuto kultu, kvôli základnej zmene štruktúry rodiny a rozptýleniu rodinných hodnôt a autorít sa pre mládež otvorilo veľké pokušenie – nectiť si predchádzajúce pokolenie. Deje sa devalvácia nielen tradičných hodnôt a autorít, ale aj biblických.

Všimnite si, ja som sa teraz nedotkol služby Bohu a možnosti rozvíjať Božie dary. Nedotkol som sa tých silných Božích zmien, ktoré sa udiali od konca devätnásteho storočia (keď došlo k obnove darov Ducha Svätého, pochopeniu krstu Duchom Svätým a došlo ku znovuzrodeniu miliónov ľudí). A došlo a dochádza k obnove kňazstva v celom Tele Krista! Toto je veľmi dôležité. A dnes existuje vážne nebezpečenstvo: všetky tieto nové duchovné možnosti pre mládež sa môžu dostať do úzadia v porovnaní s množstvom sociálnych bonusov a výhod, ktoré som vyššie vymenoval.

Priatelia! Musíme veľmi pozorne a starostlivo vyberať, aké výhody budeme využívať, ako budeme reagovať na lesť tohto sveta. Na výzvy a plagáty: „Si hoden lepšieho!“, „Zober od života maximum!“

stephen arnold 114252

V posledných desaťročiach vnikla ešte jedna neobyčajná téma: dospelí mladí ľudia, ktorí jednoducho sedia doma za počítačom, zriedka niekam idú a ktorým v živote nič netreba. Jednoducho sa pozrite naokolo – nie je to žart, je to zjavná väčšina, obzvlášť medzi chlapcami. Nevšimli ste si to? Prebieha výrub Božích hodnôt vo vzťahu mužov a práve na mužov je namierený hlavný úder nepriateľa. A dnes je stále viac mladých chalanov, ktorí nič nepotrebujú, ktorých už všetko omrzelo, ktorým je dobre a príjemne v Matrixe a nechcú, aby ich budili.

Vzniká zaujímavý obraz: mládež má stále viac práv a sociálnej ochrany a stále menej zodpovednosti. Avšak Boh má úplne iné plány pre mládež! U Boha je všetko vyvážené. U Neho neexistuje zodpovednosť bez moci a bez práv a takisto neexistuje právo a moc bez zodpovednosti.
jellyfish lake

Každý z nás si môže ľahko spomenúť na celý rad situácií vo svojom živote, kedy nám okolnosti pomáhali dostať sa do pokušenia tejto nezodpovednosti, vzdať sa a jednoducho plávať po prúde. Teraz nehovorím o zjavných hriechoch, ale proste o takom stave „medúzy“. Viete, medúzu v prúde vody takmer nevidno, splynula s ním a zotrvačnosťou „tečie“...

Avšak každý z nás má možnosť všetko preformátovať podľa Božieho vzorca a vyjsť z amorfného stavu! A každé z Božích detí, obzvlášť v hebrejskej službe, sa môže stať centrom obnovy, prebudenia na tom mieste, v tom prostredí, kde sa nachádzate.

A obnova Izraela, ako Božieho kryštála uprostred mnohých národov, ako centra, okolo ktorého sa budú zhromažďovať Božie duchovné kryštály zo všetkých národov,- práve dáva možnosť každému zúčastnenému stať sa miestnym, lokálnym centrom tejto kryštalizácie.

Kvôli tomu nie je nevyhnutné cestovať niekam na „lepšie miesto“, nie je nevyhnutné mať veľa peňazí alebo zapadať do nejakých prestížnych kruhov. Kvôli tomu je jednoducho dostatočné naozajstným spôsobom uveriť Božiemu slovu, ktoré sa chce stať živým a účinným vo vašom osobnom živote.

(с) Boris Grisenko GOOD FRUIT CONNECTION’2017

Для комментирования зарегистрируйтесь через соцсети:

You have no rights to post comments©kemokiev.org – сайт Киевской еврейской мессианской общины 2000-2019. Все материалы, размещенные на kemokiev.org, являются собственностью сайта.
При использовании материалов, упоминание КЕМО и активная ссылка на страницу публикации обязательны.
Мнение редакции может не совпадать с мнением авторов.