Як єврейка і українка відкрили комп’ютерну еру людства

Опубликовано в Публикации

Ida Rhodes top

Дві видатні жінки стояли в середині ХХ століття у витоків створення перших комп’ютерів і перших мов програмування. І обидві народилися в Україні. Ювілей американської єврейки, “матері програмування” Іди Родс (1900-1986) дає нам привід порівняти її життєвий шлях з трагедіями і успіхами комп’ютерного генія радянської епохи Катерини Ющенко. 

Іда Родс (Rhodes)

Іда народилася 120 років тому під ім’ям Хадаси Іцкович. Це сталося в травні 1900-го року в єврейському містечку між Немировим і Тульчиним. Більш точно вона не вказувала, але якраз посередині шляху між ними знаходиться містечко Брацлав. Її батьки Давид і Бася були середнього достатку, але підтримували тягу доньки до знань. Красива і кмітлива дівчинка сподобалася графині, яка володіла всіма землями навколо. Графиня почала навчати її і інших талановитих дітей місцевих жителів різним наукам. Дівчинку постійно запрошували до графського палацу, причому, для єврейської гості спеціально готували кошерну їжу. Графиня брала дівчинку з собою в карету і показувала свої фабрики, розповідаючи, як вони будуть розвиватися.

Коли в 1913 році родина Іцкович емігрувала в США, дівчинка вже мала базові наукові знання і велике прагнення до навчання. Тож не дивно, що вже в 1923 році вона отримала ступені бакалавра і магістра математики в Корнельському університеті, а через кілька років зробила докторат в Колумбійському університеті.

Від недовгого шлюбу після розлучення залишилося прізвище Родс і взяте в Америці ім’я Іда. Дівчина не одразу влаштувалася працювати за фахом – кілька років вона була медсестрою у шпиталі і бухгалтером у крамниці одягу свого батька.

Але її захоплювала математика і наукові відкриття. У 1922 році вона була у такому захваті від лекції Альберта Ейнштейна, що, коли він звернувся до неї, вона не змогла сказати ні слова. Коли в 1936 році Ейнштейн зустрівся з нею вдруге, він запитав: “Ну, ви вже навчилися розмовляти?”

У 1940 році їй посміхнулася удача: жінку взяли в федеральний проект зі створення математичних таблиць. У проекті були задіяні 450 кращих математиків для складання таблиць різних корисних функцій в архітектурі і техніці. Після вступу Сполучених Штатів у Другу Світову війну Іда Родс з колегами робили розрахунки для ВМФ США, а також готували математичний аналіз для проекту “Манхеттен” зі створення атомної бомби.

З 1947 року Іда Родс бере участь в розробці перших електронних комп’ютерів. Вона стала консультантом в Лабораторії машинобудування Національного центру прикладної математики.

Іда Родс стала першовідкривачем у світі програмування – вона розробила мову програмування C-10 для комп’ютера UNIVAC I на початку 1950-х років – це був перший в світі комерційний комп’ютер, вироблений в Сполучених Штатах. Комп’ютери Адміністрації Соціального забезпечення США (SSA) були створені і запрограмовані Ідою Родс.
Вона консультувала приватні компанії і державні відомства, пояснюючи, як комп’ютери можуть допомогти їм працювати набагато ефективніше. Вона також викладала методи кодування і програмування для людей з обмеженими фізичними можливостями.

Ida Rhodes

На публічній лекції в 1952 році Іда Родс заявила про початок нової ери, передбачила створення комп’ютерів з персональними екранами, розвиток нових мов програмування, відеозв’язку та графічного інтерфейсу.

Науковиця розробила також методи комп’ютерного перекладу текстів. Вона бачила майбутнє використання комп’ютерів на благо людства. На початку 1960-х років вона перефразувала слова президента Джона Кеннеді: «Не питайте, що машина може зробити для вас. Запитайте, що ви можете зробити разом з машиною для своєї країни і для всього світу».

Міністерство торгівлі США нагородило Іду золотою медаллю за «значне новаторське лідерство і видатний внесок в науковий прогрес країни в сфері проектування та застосування електронного цифрового обчислювального обладнання».

Іда дружила багато років з іншою видатною жінкою – киянкою Голдою Меїр, яка постійно закликала її переїхати до Ізраїлю. Але Іда залишилася в США, щоб піклуватися літніми батьками. У 1977-му вона зробила “подарунок” для єврейського народу – розробила комп’ютерну програму єврейського календаря і єврейських свят, яка використовується до цих пір. Фахівці кажуть, що вплив Іди Родс на світ кодування і комп’ютерних технологій відчувається донині.

old evm

Катерина Ющенко

Повернемося до України. 8 грудня 1919-го року  в містечку Чигирин народилася Катерина Ющенко (у дівоцтві Рвачева) (1919-2001) – майбутня “зірка” радянської комп’ютерної науки. Чигирин зараз знаходиться в Черкаській області – по сусідству з Вінницькою областю, в якій народилася Хадаса Іцкович (Іда Родс).

Її батьком був учитель історії та географії Логвин Федорович Рвачев. У 1937 році він мав необережність провести дітям екскурсію місцями козацької бойової слави. Як відомо, Чигирин вважається козацькою столицею часів Богдана Хмельницького. Логвина Рвачева визнали буржуазним націоналістом і заарештували.

Мати Катерини намагалася довести невинність батька й принесла чекістам документи про його участь у революційному русі. Назад вона не повернулася. Її, як і батька, засудили на 10 років тюремного ув'язнення. Принесені матір'ю документи спалили на її очах. Мати пішла в будинок НКВС просити за чоловіка і також була заарештована. Обоє батьків загинули у системі ГУЛАГ. Тільки 1954 року, після смерті Сталіна, батьки Катерини Ющенко були реабілітовані посмертно у зв'язку з відсутністю складу злочину. 

Kateryna YushenkoОписана вище подія вплинула на долю Катерини Логвинівни. Коли розгорталася сімейна трагедія, Катерині було 17 років. Дівчина навчалася на першому курсі фізико-математичного факультету Київського університету. Але після звістки про арешту батьків її виключили з навчального закладу – як дочку «ворога народу» – уже наступного дня.

Тоді вона поїхала в Узбекистан, де місцевий університет давав всім бажаючим вчитися стипендії та житло. Там вона здобула освіту математика у важкі роки Другої Світової війни.

У 1946 році вона починає працювати в Львівському відділенні Інституту математики Академії Наук УРСР під керівництвом академіка Бориса Гнеденко. Саме тут вона розпочала наукову діяльність. Перший цикл досліджень вона здійснила в галузі теорії ймовірностей та математичної статистики. Отримала важливі результати, які знайшли застосування у квантовій механіці та стали класичними.

З 1950 року Катерина Ющенко працює в цьому ж Інституті в Києві. Група Ющенко розробила у 1954 році перший програмований комп’ютер в СРСР і в Європі. Ющенко розробила в 1955 році одну з перших в СРСР мов програмування вищого рівня (Address). Вона також створювала алгоритми для першого комп’ютера, включаючи алгоритми для балістики ракетно-космічних комплексів.

За короткий час Катерина Логвинівна стала провідним фахівцем з програмування в Україні, а її дослідження та розробки в галузі «адресного програмування» – одним з перших значущих досягнень наукової школи теоретичного програмування, причому не тільки в СРСР. Висунуті на цьому етапі ідеї отримали подальший розвиток у роботах її учнів, сформувалися в окремі напрями теорії та технології програмування й отримали міжнародне визнання. Під керівництвом Катерини Ющенко та за її безпосередньою участю було створено низку інструментально-технологічних комплексів для розв’язання важливих задач балістики для ракетно-космічних комплексів, розрахунків плану виробництва, випуску продукції, тощо.

Kateryna Yushenko 1

Відділ Катерини Логвинівни був першою школою програмування до введення відповідного курсу в Університеті. Багато років її відділ готував молоду генерацію програмістів і опікувався нею. Катерина Ющенко стала першим в СРСР доктором фізико-математичних наук, якому ця ступінь була присвоєна за роботи з програмування. 

Катерина - авторка понад 300 наукових праць. За високі досягнення її нагороджено відзнаками: Державними преміями України (1978 р. та 1991 р.), премією Ради Міністрів СРСР (1984 р.), премією ім. В.М. Глушкова (1985 р.), медаллю «За доблестный труд в ВОВ» (1946 р.), орденом «Знак почета» (1976 р.), п'ятьма ювілейними медалями, Орденом княгині Ольги (1999 р.).

Іда Родс і Катерина Ющенко, єврейка і українка, швидше за все ніколи не були знайомі – тим більше, що радянська наука була засекречена для іноземних колег. Але дві ці жінки працювали паралельними шляхами і досягли величезних успіхів і революційних досягнень в абсолютно нових сферах людської діяльності.

Дивлячись на важкий життєвий шлях Катерини Ющенко, можна тільки задатися риторичним питанням – чи пережила б Хадаса Іцкович сталінські репресії і гітлерівський геноцид, якби вона залишилася в Україні і не еміґрувала б з батьками до США.

©За матеріалами Шимона Брімана для ukrainianjewishencounter.org/uk та ukrpatent.org
©Фото: Вікіпедія

Для комментирования зарегистрируйтесь через соцсети:

You have no rights to post comments©kemokiev.org – сайт Киевской еврейской мессианской общины 2000-2019. Все материалы, размещенные на kemokiev.org, являются собственностью сайта.
При использовании материалов, упоминание КЕМО и активная ссылка на страницу публикации обязательны.
Мнение редакции может не совпадать с мнением авторов.