Нагороду Праведника народів світу вручили харків'янам Олексію та Уляні Фєдосєєвим
У Харкові ізраїльські дипломати вручили нагороду Праведника народів світу подружжю Олексію та Уляні Фєдосєєвим, які у роки Другої світової війни врятували єврейську дівчинку Маргариту Саркіс. Нагороду, що була присуджена посмертно, отримала єдина родичка подружжя, двоюрідна онука, харків'янка Людмила Сороколат. В урочистій церемонії взяли участь посол Ізраїлю в Україні Джоель Ліон, заступник посла Йоав Бистрицький і голова Харківської ОДА Олексій Кучер. Імена праведників будут нанесені на стіні на Алеї праведників у меморіальному комплексі Яд Вашем у Ізраїлі.
Представники посольства продемонстрували єврейській громаді Харкова відеозапис інтерв'ю 91-річної мадам Саркіс, яка зараз живе у місті Лод в Ізраїлі. Інтерв'ю взяла мер міста Лод. Жінка розповіла, як в часи Другої світової війни полтавська родина врятувала її, забравши з дитячого будинку.
Подружжя Фєдосєєвих переховувало Маргариту Саркіс у своїй квартирі в Полтаві, а потім – на фермі Петра та Галини Негребецьких у селі Гожули, куди продовжували привозити їжу та одяг для дівчини. Після звільнення Полтави Маргарита Саркіс жила у Фєдосєєвих до 1945 року, а після війни Маргарита переїхала зі своєю сестрою до Львова, де жила до 2010 року, коли репатріювалася до Ізраїлю. Зараз їй 91 рік і вона живе у місті Лод. Олексій Фєдосєєв помер у 1969 році, а Уляна – у 1995 році.
Заступник посла Ізраїлю в Україні Йоав Бистрицький підкреслив, що Праведник народу світу — це найвища нагорода Ізраїлю, яка вручається неєвреям. Голова Харківської ОДА Олексій Кучер висловив вдячність Людмилі Сороколат за мужність її рідних у часи Холокосту.
- Протягом останніх 25 років Надзвичайні та Повноважні Посли Держави Ізраїль в Україні вручили нагороди 2634 українцям. Це звання висловлює вдячність Держави Ізраїль та єврейського народу тим відважним українцям, хто допомагав євреям під загрозою смерті.
- Всесвітній проєкт визнання Праведників народів світу стартував у 1963 році. Відтоді і дотепер діє громадська комісія, яку очолює суддя Верховного Суду Ізраїлю, яка розглядає кожен конкретний випадок, приймає рішення і несе повну відповідальність за надання цього почесного звання. Визнані отримують медаль та почесну грамоту, а їхні імена увічнюють у Яд Вашем на Горі Пам’яті в Єрусалимі.
Джерело: kh.depo.ua